Szczawnica położona jest w malowniczym krajobrazie, który miasto zawdzięcza bliskości Pienińskiego Parku Narodowego i przełomu Dunajca. Od północy miasto otacza masyw pasma Radziejowej (984 m) zaś od południa Małe Pieniny ze szczytami: Rabsztyn (847m) i Wysoka (1052m) oraz dalej u ujścia doliny Pieninami z Sokolicą (747m) i Trzema Koronami(982m). Wszystko to sprawia, że Szczawnica zaliczana jest do najatrakcyjniejszych miejscowości turystycznych w Polsce.
Spływ Dunajca.
Dunajec jest rzeką mającą swój początek w okolicach Nowego Targu. Powstaje z połączenia Białego oraz Czarnego Dunajca, a jej długość licząc od źródeł Czarnego Dunajca wynosi 247km. Przełom Dunajca zaczyna się w okolicy grupy szczytów "Trzy Korony" czyli najwyższej góry Pienin (982m - Turnia Okrąglicy), rzeka zatacza w nim 7 pętli. (Przełom - odcinek doliny o wąskim dnie i stromych zboczach, gdzie rzeka przedziera się przez pasmo gór)
Dunajcem spływano od wieków, w ten sposób transportowano różne towary np. drewno,Mapa spływu przełomem Dunajca zaś tradycja turystycznych spływów sięga roku 1832. Pasażerami łodzi flisackich byli wtedy najczęściej goście z zamków w Niedzicy i Czorsztynie oraz kuracjusze z uzdrowisk w Szczawnicy, a tratwy na których płynęli odbiegały od dzisiejszego modelu i nie były aż tak bezpieczne. Dzisiejsza tratwa flisacka to pięć czółen o wymiarach 5,75cm X 45cm związanych ze sobą i wymoszczonych gałązkami świerszczyny lub jedliny, mieści od 10 do 12 osób plus załoga.
Tratwę prowadzi dwóch flisaków sterując nią tzw. spryskami. Podczas takiego rejsu flisacy opowiadają o przyrodzie Pienin, przytaczają legendy związane ze skałami oraz szczytami które mijamy podczas spływu.
Wąwóz Homole.
Turystyczna ścieżka przekracza kilkakrotnie potok. Dawniej przekraczano go przeskakując po dużych kamieniach na jego dnie, co wymagało nieco zręczności, obecnie dla wygody turystów wykonano drewniane mostki.
Wejście do wąwozu leży tuż obok szosy prowadzącej przez Jaworki, zaraz za parkingiem i oznakowane jest dużą tablicą. Przed wejściem do wąwozu estetycznie wykonane tablice informacyjne i w sezonie turystycznym punkt pobierania niewielkich opłat za zwiedzanie.
Po przejściu przez drewniany mostek potoku Kamionka, zaraz po lewej stronie skała zwana Wapiennik, a za nią ciągnie się dalej długa niemal pionowa ściana Grzebienia. Po przeciwległej (prawej) stronie ciągną się wyższa od nich i równie stroma Prokwitowska Homola. Istnieją w niej szyby górnicze ?w przeszłości poszukiwano tu złota. Za Grzebieniem znajduje się Niska Skała o wysokości 70 m, a za nią Wysoka Skała, mająca aż 120 m wysokości. Skały te mają czerwonawe zabarwienie, świadczące o zawartości żelaza.
Dalej trasa prowadzi lesistym i zawalonym rumowiskiem dużych głazów zboczem, po lewej stronie potoku. Dość strome podejście ułatwiają drewniane stopnie i poręcze. Towarzyszy nam szum potoku spadającego po kaskadach. Potok rozwidla się w kilku miejscach. Ścieżka wyprowadza na Dubantowską Dolinkę, gdzie znajduje się koszona polana, ławki i stoły dla turystów. Od strony wyjścia z wąwozu wał kamienny, a dookoła polanki wykonana z naturalnych kamieni ścieżka. Idąc nią można z bliska przyglądnąć się wapiennym, zabarwionym na czerwonawo ścianom skalnym na otaczających polankę zboczach.
1) Wyciąg narciarski "Bukowinki" w Jaworkach - dwa wyciągi narciarskie, talerzykowe jeden o długości 520 m, różnica wzniesień 102m, drugi o długości 250 m, różnicawzniesień 40 m - dwie oświetlone trasy zjazdowe
2) Wyciąg narciarski "Pod Durbaszką" w Jaworkach, orczykowy o długości 550 m. - różnica wzniesień 112 m. obok wyciągu schronisko z wyżywieniem i noclegami
3) Kolej linowa - krzesełkowa na Palenicę o długości 783 m., różnica wzniesień 260m. - stok Palenica - sztucznie śnieżony o długości 1000 m. różnica wzniesień 250m. homologowany przez władze FIS i PZN - stok Palenica II o długości 1800 m., różnica wzniesień 270 m - trasa biegnąca ze szczytu Szafranówki, aż do podnóża Palenicy gdzie łączy się z trasą Palenica.
- stok Szafranówka - dwa równoległe wyciągi orczykowe o długości 350 m, różnica wzniesień 75 m, trasa zjazdowa łatwa, sztucznie śnieżona
4) Halfpipe - rynna śnieżna do snowbordu, pełnowymiarowa wraz z wyciągiem orczykowym na górze Palenicy
Wody mineralne
Dzięki swoim warunkom geologicznym uzdrowisko posiada wyjątkowe wody mineralne Do najbardziej znanych zaliczyć można:
"Stefan"- zalecany w schorzeniach dróg oddechowych, nie zalecany przy nadkwaśności żołądka.
"Magdalena"- zalecana w schorzeniach dróg żółciowych i przy zaparciach
"Jan"- zalecany w schorzeniach dróg oddechowych i nadkwasocie żołądka"
"Szymon"- zalecany przy niedokrwistości u rekonwalescentów
"Wanda"- polecana przy podagrze i przy alergiach
"Helena"- polecana przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy